Czy dobre serce wystarczy by pomagać?

Polska Akcja Humanitarna? Nie znam. Ochojska? Nie, nie kojarzę. Takie głosy pojawiały się, wśród Uczestników naszego projektu, kiedy rozmawialiśmy o polskich organizacjach pozarządowych z międzynarodowym zasięgiem. PAH niesie pomoc potrzebującym nieco dłużej, niż doskonale wszystkim znana Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i bez wątpienia również zasługuje na uwagę. Zaprosiliśmy więc przedstawicieli PAH by na spotkaniu inspirującym przybliżyli działalność tej organizacji pozarządowej.
Polska Akcja Humanitarna pomaga osobom dotkniętym skutkami konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. Koncentruje się na działaniach wszędzie tam, gdzie nie są zaspokajane podstawowe prawa człowieka takie, jak dostęp do wody, żywności czy edukacji.
W ciągu niemal 30 lat PAH zorganizowała akcje pomocy w 44 krajach dla co najmniej 10 milionów osób. Obecnie pracuje w Somalii, Sudanie Południowym, Jemenie, Iraku, Kenii, Ukrainie i Libanie. W Polsce od lat prowadzi m.in. program dożywiania dzieci Pajacyk (przy okazji zachęcamy do regularnego klikania na stronie www.pajacyk.pl).
Dnia 26 listopada przedstawicielki Polskiej Akcji Humanitarnej – pani Beata Kwiatkowska oraz pani Joanna Pankowska przybliżyły historię tej organizacji oraz opowiedziały nam o tym, jak mądrze pomagać i czym jest świadoma pomoc humanitarna. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, czy dobre serce wystarczy by komuś pomóc. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących organizacji pomocy międzynarodowej oraz tego, kto może zostać pracownikiem humanitarnym. Dla młodzieży zaskoczeniem była na przykład informacja, że 80% pracowników PAH jest zatrudnionych lokalnie, to znaczy, że w krajach w których udzielane jest wsparcie zatrudniani są przede wszystkim miejscowi mieszkańcy.
W czasie spotkania wyjaśniliśmy pojęcia takie jak edukacja globalna, kryzys humanitarny czy wolonturyzm, zwracając uwagę na wszystkie zagrożenia, które wiążą się z tym drugim zjawiskiem.
Pomagając przywykliśmy kierować się zrywami serca – rozmowa z przedstawicielkami PAH uświadomiła, że ważną częścią wolontariatu jest chłodna głowa i dobra organizacja. Kluczem do mądrego pomagania jest świadomość potrzeb osób, do których wyciągamy pomocną dłoń. Czasem wolontariaty mogą przynosić więcej szkody niż pożytku, dlatego ważne jest, by do działań podchodzić rozsądnie, z planem, z rozeznaniem nie tylko lokalnych potrzeb, ale też lokalnego środowiska czy gospodarki.
Wszystkie poruszane kwestie zastały ubarwione ciekawymi, przejrzystymi materiałami edukacyjnymi (prezentacja, wykresy, filmiki). Ponieważ temat spotkania jest niezwykle obszerny prelegentki podzieliły się z nami materiałami dotyczącymi świadomej pomocy, polecając nam między innymi stronę zanimpomozesz.pl.
Pani Joannie i pani Beacie bardzo dziękujemy za prawdziwie inspirujące spotkanie💙.
Wszystkich obecnych i przyszłych Uczestników projektu “AS: aktywnie-społecznie” gorąco zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie www.pah.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *