Dnia 26 listopada przedstawicielki Polskiej Akcji Humanitarnej – pani Beata Kwiatkowska oraz pani Joanna Pankowska przybliżyły historię tej organizacji oraz opowiedziały nam o tym, jak mądrze pomagać i czym jest świadoma pomoc humanitarna. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, czy dobre serce wystarczy by komuś pomóc. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących organizacji pomocy międzynarodowej oraz tego, kto może zostać pracownikiem humanitarnym. Dla młodzieży zaskoczeniem była na przykład informacja, że 80% pracowników PAH jest zatrudnionych lokalnie, to znaczy, że w krajach w których udzielane jest wsparcie zatrudniani są przede wszystkim miejscowi mieszkańcy.
W czasie spotkania wyjaśniliśmy pojęcia takie jak edukacja globalna, kryzys humanitarny czy wolonturyzm, zwracając uwagę na wszystkie zagrożenia, które wiążą się z tym drugim zjawiskiem.
Pomagając przywykliśmy kierować się zrywami serca – rozmowa z przedstawicielkami PAH uświadomiła, że ważną częścią wolontariatu jest chłodna głowa i dobra organizacja. Kluczem do mądrego pomagania jest świadomość potrzeb osób, do których wyciągamy pomocną dłoń. Czasem wolontariaty mogą przynosić więcej szkody niż pożytku, dlatego ważne jest, by do działań podchodzić rozsądnie, z planem, z rozeznaniem nie tylko lokalnych potrzeb, ale też lokalnego środowiska czy gospodarki.